Roční prohlídka plynového ohřívače vody zahrnuje vyčištění zapalovacího hořáčku, vyčištění hlavního hořáku, kontrolu výměníku tepla, kontrolu vodní armatury, kontrolu plynové armatury, kontrolu těsnosti plynových spojů, odstranění případných závad, seřízení, přezkoušení.
Roční prohlídka topidla zahrnuje vyčištění zapalovacího hořáčku a hlavního hořáku, kontrola a v případě potřeby vyčištění výměníku, kontrola a seřízení piezozapalovacího zařízení, kontrola a seřízení plynové armatury, kontrola těsnosti plynových spojů, odstranění případných závad.
Roční prohlídky se provádí mimo topnou sezónu (duben - srpen)
Roční prohlídka kotle ÚT zahrnuje demontáž a vyčištění hořákové soupravy, očištění a seřízení elektrod, u kotlů s věčným plamínkem vyčištění a seřízení zapalovacího hořáku, kontrolu a vyčištění kotlového tělesa, kontrolu funkce regulačních a zabezpečovacích prvků, kontrolu těsnosti plynových spojů, kontrolu a seřízení výkonu plynového kotle, prověření spotřeby plynu při maximálním a minimálním výkonu, odstranění případných závad.
Roční prohlídka se provádí mimo topnou sezónu (duben - srpen) Provedením roční prohlídky se snižuje riziko poruch a úniku plynu. Vyčištění kotle znamená zvýšení jeho výkonu a snížení nákladů na vytápění. Výrobci doporučují provádět prohlídky každý rok. Nepodceňujte význam roční prohlídky plynového kotle.
Nejčastější závadou plynového kotle bývá často maličkost, proto zde uvádíme přehled nejběžnějších závad:
♦ Zavřený uzávěr přívodu plynu před spotřebičem.
♦ Nefunkční elektrická zásuvka u plynového kotle.
♦ Špatné připojení nulového a fázového vodiče.
♦ Použití rozdvojky v elektrické zásuvce u plynového kotle.
♦ Nefunkční baterie v prostorovém termostatu - baterie vyměnit.
♦ Zanesený filtr před čerpadlem - filtr vyčistit
♦ Nedostatek vody v systému - kontrola tlaku v systému, doplnění vody.
Při běžném provozu kotle ÚT se můžete setkat i s dalšími typy závad.
Zákazníkům, kteří hledají servis pro svůj plynový kotel, si dovolujeme oznámit, že z důvodu omezené kapacity poskytujeme servis pouze na některé typy a značky plynových kotlů ÚT.
Podle vyhlášky ČÚBP č. 85/1978 Sb o kontrolách, revizích a zkouškách plynových zařízení je každá organizace provozující vyhrazená plynová zařízení dle vyhlášky č. 21/1979 Sb povinna provádět pravidelné revize a kontroly těchto zařízení.
Provozní revize plynového zařízení se provádí 1 x za 3 roky, pokud není jinými předpisy, nebo orgány státního dozoru určeno jinak.
Revizí zařízení se rozumí celkové posouzení zařízení, při kterém se prohlídkou, vyzkoušením a měřením zjišťuje provozní bezpečnost a spolehlivost zařízení.
Kontrola plynového zařízení se provádí 1 x ročně, s vyjímkou roku, kdy je prováděna provozní revize.
Kontrolou zařízení je posouzení, zda stav provozovaného zařízení odpovídá požadavkům bezpečnosti práce u technických zařízení a požadavkům požární ochrany.
Odběrným plynovým zařízením je veškeré zařízení počínaje hlavním uzávěrem plynu, včetně zařízení pro konečné využití plynu; není jím měřicí zařízení (plynoměr).
K provozní revizi OPZ by měly být předloženy tyto doklady:
♦ Výkresy skutečného provedení rozvodu plynu po objektu.
♦ Zpráva o výchozí revizi OPZ.
♦ Zpráva o poslední provozní revizi OPZ.
♦ Zpráva o revizi spalinové cesty.
♦ Zprávy o ostatních revizích provedených na souvisejících zařízení.
Zprávy o výchozích revizích je nutno uchovávat po dobu životnosti zařízení. Zprávy o provozních revizích zařízení musí být u uloženy u provozovatele po dobu nejméně 6 let.